2010-02-26 08:43

Stabiliseringsövning Utvald

Skrivet av  Fredrik Steen
Bedöm det här inlägget
(48 röster)



Lite mer kravställning än vanligt, men det är också viktigt speciellt om man hela tiden aktiverar sin hund. Jag kallar denna typ av övning för stabiliseringsövning. Den kan göras med hunden sittandes, liggandes eller ståendes.
Övningen på filmen är ingen lydnadsträning där hunden ska lära sig att sitta på kommando. Det är en övning där du förbättrar ditt ledarskap och din och hundens möjlighet att kommunicera med varandra. Gör denna övning då och då, hunden kommer snabbt bli duktigare samt mer uppmärksam på dig. Som jag också säger i filmen så kan denna övning vara jobbig för hunden. Glöm därför inte bort att "lätta upp" efteråt med lite lek eller andra roliga övningar. Lycka till och ha en givande filmstund!
Fredrik Steen

Fredrik Steen

Websida: www.djurmagazinet.se E-mail: Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den

Lämna en kommentar

Har du fyllt i alla fält markerade med en asterix? (*) De fälten är obligatoriska

9 kommentarer

  • Ge din kommentar jan rönneke 2010-04-15 16:39 postat av jan rönneke

    Enkel bra övning, skulle behöva fler sådana, har en hund som inte har den sociala kompetensen i möte med andra hundar. Annars är han en toppenhund. Har kastrerat och försökt allt, men alltid svårt hitta andra hundägare som vill hjälpa till.

  • Ge din kommentar IdaTallhed 2010-03-02 01:39 postat av IdaTallhed

    jag fullkomligt älskar dina klipp. detta ska jag verkligen använda mig av! du är TOPPEN!

  • Ge din kommentar Sofia Petersson 2010-02-27 14:11 postat av Sofia Petersson

    Mycket tydlig och bra film. Jag såg ett avsnitt på TV4 när du gjorde denna övningen precis när vi hämtat hem vår valp. Vi har haft jättestor nytta av övningen, började direkt när han lärt sig att sitta att lägga på en lätt belastning i kopplet och har sedan lite då och då gjort övningen. Såg i ett inlägg någon som efterfrågade en valpfilm från dig istället för "Välkomen valpen". Jag instämmer tillfullo i att din film skulle bli bättre. Dina filmer, bloggen och andra reportag (har tyvärr inte läst boken ännu) är det som hjälpt oss mest av allt(vi har ändå gått både Valpkurs, Vardagslydnad och Relations- och kommunikationskurs sedan i sommras). Du föklarar på ett tydligt och sunt sätt som är lätt att ta till sig. Du förmedlar verkligen att livet med hund är roligt :). Skickar med ett stort tack till din fru/sambo som jag misstänker är en förutsättning för att du ska kunna ge oss hundägare så mycket!

  • Ge din kommentar Linus Nilsson 2010-02-27 12:53 postat av Linus Nilsson

    Lena! Om du har ett smalt bredband så får du en bättre filmpplevelse om du pausar klippet och låter det ladda klart innan du tittar ;-)

  • Ge din kommentar Tjorvun 2010-02-26 17:46 postat av Tjorvun

    jättebra film. tydlig och bra och det som är extra bra är att du med denna övning "sätter tummen" i ögat på hunden utan våld. Jätte bra du är ett geni! jag menar det.

  • Ge din kommentar Lisa Pettersson 2010-02-26 16:22 postat av Lisa Pettersson

    Ännu ett jättebra film med en jättebra övning! Jag har använt mig av denna övning ibland, ska definitivt börja använda mig av den mer nu! Tack!

  • Ge din kommentar http://ellegaard.doggyblogg.se 2010-02-26 15:12 postat av http://ellegaard.doggyblogg.se

    Detta är en jättebra övning som jag har gjort mycket med min hund :) Men det är svårare än vad det ser ut för hunden precis som du säger!

  • Ge din kommentar zkryta 2010-02-26 13:33 postat av zkryta

    Jag har vatt i kontakt med denna typ denna övning innan fast då va syftet ett annat. Nu ramla tiöringen ner ;-D. Tycker helt klart detta var jä_la mycke bättre.
    Lätt att förstå hela konseptet.
    Bra film!
    Får allt ge dej beröm ;-D...dina sätt att arbeta med hund ger så mycket glädje. Enkelt å roligt som det skall vara, ditt budskap e enkelt att förstå för alla kan jag tro. Jag leker mycket med mina hundar med leksaker å med mej själv som leksak, det har gett mej fördel på tävling, när jag berömmer hunden mellan moment ser hon det som lek..hehe. // M&Z

  • Ge din kommentar Lena Målquist 2010-02-26 11:42 postat av Lena Målquist

    Första gången jag såg den här övningen tänkte jag, vad i hela friden håller kar´n på med? Men jag köper detta med!
    Kanon övning! Jättebra film som vanligt. Synd bara att min dator är så seg, tog 15 min. att se, men jag fick några skratt åt konstiga miner på vägen.